baloncuklar

3 Şubat 2012


Kırmızı gülTüm izleyicilerime ve ziyaretçilerime,hayırlı cumalar diliyor.Mevlid Kandilimizi kutluyorum.
Mevlid Kandili,yerlere ve göklere nur saçan Peygamberler serveri Hazreti Muhammed (S.A.V.) Efendimiz'in dünyaya teşrif ettiği,nurun oluk oluk aktığı,ilahi rahmetin sağnak sağnak yağdığı,apaydın pırıl pırıl,ışıl ışıl tarihi bir gecedir.
Mevlid Kandili insanlığın fikir semalarını kaplıyan küfür ve cehalet bulutlarının parçalandığı en şerefli gündür.
Rasulü Ekrem (S.A.V.) Efendimiz Rebi'ül-Evvel'in 12.Pazartesi gecesi tan yerinin ağarmaya başladığı bir zaman da dünyaya gelmiş,gün doğmadan,risalet güneşi doğmuş,cihan Nur-u Muhammedi ile dolmuş,çöllerin ortasından fışkıran bir Nur ile alem başka bir alem olmuştur.Mekke-i Mükerreme de meydana gelen bu mutlu doğum,ilahi rahmetin bütün insanlık alemini kuşatmak üzere bulunduğunu müjdelemiştir.
Kur-an-ı Kerim de Cenab-ı Hakk'ın:
''Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.''Buyurması bunu ifade etmektedir.
Bir rivayete göre;Hazreti Amine Validemiz,Rasulü Ekrem'in dünyaya gelişini şöyle anlatmış:
Gebeliğimin 6 .ayında bir gece karşıma bir adam çıkıp dedi ki:-Ya Amine;Bil ki,sen alemlerin hayrına hamilesin!Doğumdan sonra ismini Muhammed koy ve halini hiç kimseye açma!
Artık doğum zamanı gelmişti ve kayın babam Abdülmuttalib Kabeyi tavafa gitmişti.Ben evde yapayalnızdım.Birden kulağıma müthiş bir ses geldi.Korkudan eriyecek gibi oldum.Bir de ne göreyim;Bir beyaz kuş yanıma geldi ve kanadıyla arkamı sıvazladı.Bende korku,kaygı adına hiç bir şey kalmadı.Yanıma bir göz attım.Bana bir ak kase içinde şerbet sunuyorlar.İçtim,içer içmez beni bir nur sardı.
Ve Muhammed dünyaya geldi.Baktım her birinin boyu hurma ağacı yüksekliğinde kadınlar etrafımda dolanıyorlardı.Ya Rab! Bunlar kim diye sordum.
(Bazı rivayetlerde,ALLAH (cc) Rasulünün doğumunda Amine Hatun'un gözlerinden perdenin kaldırıldığı doğu ve batı arası her şeyin gösterildiği kaydedilir)
Amine Hatun:Gördüm ki doğuda bir bayrak,batıda bir bayrak ve Kabe'nin üstünde bir bayrak...Doğum tamamlanmıştı.Hemen bir ak bulut inip yavruyu kundakladı ve gözlerini sildi.Bir ses işittim .''Doğuları ve batıları dolaştırın,deryaları gezdirin,ta ki mahluklar,Muhammedi ismiyle,sıfatıyle,suretiyle tanısınlar.''
Biraz sonra da bulut kalkıp gitti. Peygamber Efendimiz doğar doğmaz, Rıdvan (Cennetin hazinedarı) gelip kulağına şöyle mırıldandı:Müjdeler olsun sana ey ALLAH'ın Rasulü hiç bir Nebi'nin sana verilmedik ilmi kalmamıştır!Sen bütün Nebi'lerin ilminde en üstünü,kalb yönünden de metini ve cesurusun.
Rivayete göre,ALLAH Rasulü,pazartesi günü doğdu.Pazartesi günü Nebi'liğe erdi.Pazartesi günü hicret etti ve pazartesi günü medineye girdi.
Rivayete göre:Rasulü Ekrem Efendimiz Pazartesi günleri oruç tutmaya çalışırdı.Pazartesi niçin oruç tutuyorsunuz?Sorusuna:''O günde doğdum ve bana o günde peygamberlik verildi''cevabında bulunduğu için.Pazartesi günleri oruç tutmak sevaptır.
Peygamberimizin düşmanı olan amcası Ebu Leheb doğum müjdesini alınca amca olmanın sevinciyle bir cariyesini azat etti.Ölümünden sonra rüyasında görüp halin nasıl diye sorulunca.''Cehennemdeyim demiş,ama Pazartesi günleri o hareketinden dolayı azabının hafifletildiğini dile getirmiş.''
Bu sebeple,Mevlid-i Nebevi yalnız müslümanlarca değil,bütün insanlık alemince kutlanmaya değer mutlu bir doğumdur.
Onun için bir mümin bu güne hürmet gösterip,kainatın fahri aşkına sofrasını ve kesesini açacak olursa.Hak Teala tarafından her türlü lütuf ve keremlere nail olur.ALLAH (cc) Rasulünün doğduğu ayda ziyafetler vermek,fakirleri her türlü iyilik ve sadakalarla sevindirmek ve mevlid okutmak.O yıl içinde beladan emin ve muradına nail olduğu bildirilmektedir.
Dualarımız kabul,kandilimiz kutlu olsun.Bu gecenin fevzi bereketi üzerimize olsun.Amin...

27 yorum:

Değmesin yağlı boya dedi ki...

Hayırlı Sabahlar Hayırlı Cumalar Hayırlı Kandiller canım..
Seninde Kandilin Mübarek Olsun Nur ve Bereketin Senin ve Ailenin Üzerine Yağmasını Diliyorum Gülüm..

Sevgiler gönderiyorum.

Dürr-i Yekta dedi ki...

kandiliniz mübarek olsun

Dürr-i Yekta dedi ki...

kandiliniz mübarek olsun

neslice tarifler dedi ki...

Amin Seval Hanım. Dualarımız kabul olsun.

kırmızı ekoseli battaniye dedi ki...

kandiliniz mübarek olsun sizin de..

BİRİNCİSİN dedi ki...

Amin..Sizinde kandiliniz mübarek olsun...

NzlGl dedi ki...

Amin Sevalciğim, Allah herkesin gönlüne göre versin, dualarını kabul etsin...
Hayırlı kandiller, iyi cumalar

REÇELİM dedi ki...

amin canım seninde tatlım ne güzel yazmış ve anlatmışsın..

sevgiler...

MÜNSTER dedi ki...

Sevgili arkadasim, senin de kandilini kutluyor, Rabbimden, hepimizin dualarinin kabul olmasini diliyorum.... Sevgilerimle,

ELİF dedi ki...

Çok güzel bir post olmuş, teşekkürler canım. Senin de kandilin mübarek olsun. Dualarında bizleri de an inşallah.

EflHatun dedi ki...

Senin de kandilin mübarek olsun Sevalcim,hayırlı kandiller,hayırlı cumalar canımm..

Nuran dedi ki...

Seval hanım çok güzel anlatımlarda bulunmuşsunuz, Dualarınızın kabul olması dileği ile bende sizin ve tüm müslüman aleminin kandilini kutlarım.

mihrimah dedi ki...

kandiliniz mübarek olsun sevgiler

İnci Yemek dedi ki...

Seval'im senin ve değerli ailenin kandilinizi kutlarım.
sarılıp öperim seni...

İnci Yemek dedi ki...

Seval'im senin ve değerli ailenin kandilinizi kutlarım.
sarılıp öperim seni...

♥ NeSLiNaMe ♥ dedi ki...

Bu gece peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa SAV ‘in dünyaya şereflendirdiği gecedir. O peygamber ki insanların sapıklıkta sınır tanımadığı, cehalette en üst seviyelere ulaştığı, küfür ve şirkin kölesi olduğu bir zamanda dünyaya şeref vermiş ve dünyaya ilahi bir nur, rahmani bir şifa olmuştur. Dualarımız bu gece eksik olmasın, kalplerimiz imanla dolsun.Gül bahçesine girenler gül olmasalar da gül kokarlar. Kainatin en güzel gülünün kokusunun üzerinizde olması temennisiyle.
Tüm Müslüman Aleminin Mevlüt Kandili Mübarek Olsun.

bluestyle dedi ki...

Duaların kabul,kandilin mübarek olsun canım.Rabbim bu geceyi ve ömrümüzü en güzel şekilde değerlendirmeyi nasip etsin.

GÜLOANNEMUTFAKTA dedi ki...

72.HAFTA. PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ ETKİNLİĞİNİN EV SAHİBİYİM SEVGİLİ ARKADAŞLARIM; http://www.porselendemlik.com/ tarafından hazırlanmış olan porselen demlik çay saati etkinliğini 02 Şubat 2012-2 Mart 2012 TARİHLERİ ARASINDA www.guloannemutfakta.blogspot.com YANİ BEN YAPACAĞIM. SİZ SEVGİLİ ARKADAŞLARIMI VE KATILMAK İSTEYEN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM!!! TARİFLERİNİZİ HAZIRLAYARAK. VE TARİFİNİZE "PORSELEN DEMLİK ÇAY SAATİ 71.HAFTA " BAŞLIĞINI YAZARAK SAYFANIZDA YAYINLAMANIZI VE BANA YORUM BIRAKMANIZI RİCA EDİYORUM.SENİ VE BU YAZIYI OKUYAN HERKESİ ETKİNLİĞİMİZE DAVET EDİYORUM ETKİNLİĞİMİZE İSTEDİĞİNİZ KADAR TARİFLE KATILABİLİRSİNİZ ŞİMDİDEN KATILIMCI ARKADAŞLARIMA ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM. ETKİNLİĞİMİZE YEMEK TARİFİ GÖNDERİLMEMESİNİ RİCA EDİYORUM. LÜTFEN ÇAYIN YANINDA VERİLECEK TARİFLER OLMASINA DİKKAT EDELİM. SEVGİLER

İlayda'dan Hobiler dedi ki...

Seval ablacım mevlit kandilin mübarek olsun paylaşımın için teşekkürler...

anne eli gibi dedi ki...

sanada hayırlı cumalar,hayırlı kandiller canım..

hobi mutfağım dedi ki...

Sizinde kandiliniz mübarek olsun. Cenab-ı Allah bu gecemizi mübarek eylesin. Onun razı olacağı işler yapmamızı nasip etsin. Bizim dualarımızıda en sevdiği ve en razı olduğu habibinin dualarının içine alsın ve kabul etsin. Dualarınızda bizleride hatılamanız dileğiyle...Allaha emanet olun

Pasta sarayim dedi ki...

Kandiliniz mübarek olsun canim.
Sevgilerimle.

PASTA KÖŞESİ dedi ki...

AMİNN DİYELİM CANIM BU GÜZEL GÜN VE GECEDE RABBİM DUALARIMIZI KABUL ETSİN...HAYIRLI CUMALAR VE KANDİLLER SEVGİLER..

Recep Altun; dedi ki...

Merhabalar,

Işıklarıyla sadece karanlık gecelerimizi değil, aynı zamanda manevi fevziyle de daralan gönüllerimizi aydınlatan Mevlid Kandilinizi kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim.

Selam dualarımla.

ihlamurcum dedi ki...

Size dehayırlı kandiller, sevgiler

Ahu dedi ki...

Çok çok güzel yazmışsın. Tüm dualarının kabul olmasını dilerim.

bir kase lezzet dedi ki...

gecikmelide olsa seninde canım
:)))